Починати потрібно з огляду!

Почніть із зовнішнього огляду двигуна. Задубілі сальники коленвала або такі, що мають механічні дефекти, нещільно загорнутий масляний фільтр, постарілі прокладки піддону картера і клапанної кришки можуть стати причинами течі мастила. Явною ознакою того, що пора зайнятися герметичністю системи змащення служать помітні калюжки мастила під машиною після тривалої стоянки. Але в деяких випадках виявити протікання можна тільки при працюючому двигуні. Наприклад, якщо з якихось причин колінчастий вал має биття або в місці контакту з сальниками утворилося вироблення.

Зверніть увагу на вихлоп автомобіля. Дим сизувато відтінку з явним специфічним запахом перегорілого моторного мастила вказує, що готуватися потрібно до гіршого: вам не уникнути капітального ремонту двигуна, і причин, що пояснюють саме таке вирішення проблеми, набереться чимало, хоча бувають і більш прозаїчні причини.

НАДМІРНИЙ РІВЕНЬ МАСТИЛА

На масляному щупі не дарма є відмітки максимального і мінімального рівнів. Що відбувається при недоліку мастила, зрозуміло: починаються масляне «голодування» двигуна і підвищений знос його вузлів і деталей. Але чим погано, коли мастила в надлишку? Виявляється, мастилом не зіпсуєш тільки кашу. Колінвал починає при обертанні занурюватися в мастило, і відбувається ефект міксера, коли мастило збивається в піну, а крім того виникає масляний туман. При великих оборотах піна з туманом викидається через систему вентиляції картера у впускний колектор. На сучасних двигунах щоб уникнути подібних випадків застосовують спеціальні сепаратори і адсорбери, але при значній кількості піни і ці заходи виявляються марними. Так що рівень мастила в двигуні повинен бути строго між відмітками мінімуму і максимуму.

ВИКОРИСТАННЯ НЕВІДПОВІДНОГО ТИПУ МАСТИЛА

Після закінчення гарантійного терміну багато автовласників починають експериментувати з моторними мастилами, опираючись на авторитетну думку всесвітнього інформаційного агентства ОБС (одна баба сказала), не підозрюючи про те, що кожен двигун розрахований на використання мастила з відповідними експлуатаційними характеристиками, які в обов’язковому порядку зазначаються в керівництві з експлуатації. Тому, звичайно ж, не обов’язково шукати саме те мастило, яке заливалося в дилерському техцентрі під час гарантійного обслуговування, але як мінімум в’язкість по SAE, тип мастила (напівсинтетичне або синтетичне) і категорія якості API обов’язково повинні відповідати вимогам виробника авто.

НИЗЬКА ЯКІСТЬ МАСТИЛА

Сучасні мастила розробляються для високих навантажень і супутніх їм високих температур. Відповідно, одним із завдань виробників масел є зниження витрати мастила на чад шляхом підвищення його стійкості до високотемпературного окислення.

Фальсифіковані ж мастила виготовляють тільки з однією метою – принести їх творцеві побільше швидких грошей. Тому ні про який збалансований пакет присадок або високоякісне базове мастило мови бути не може, і окислюється таке мастило в двигуні не гірше за соняшникову олію, попутно завдаючи непоправної шкоди як системі змащення, так і всьому двигуну в цілому (читай – гаманцю власника). Тому, зустрічаючи в магазині каністру мастила, нехай навіть і відомого виробника, але за ціною набагато нижчою від ринкової, задумайтеся: а чому так дешево? Безкоштовний сир самі знаєте, де буває.

НЕРЕГУЛЯРНЕ ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ

Міжсервісні інтервали придумані не дарма. У процесі роботи мастило окислюється, спрацьовується пакет присадок, утворюються нерозчинні продукти окислення та зносу тощо. І ось все це «багатство» циркулює по системі змащення, засмічуючи масляний фільтр. І коли він забивається остаточно, то відкривається перепускний клапан, пускаючи остаточно постаріле до того моменту мастило в обхід фільтра. Ось і виходить, що, начебто, мастило в піддоні картера є, але начебто його й немає. Крім того, забитий повітряний фільтр також може спровокувати несправності, які стануть причинами підвищеної витрати мастила. І взагалі, абсолютно не завадить кожен раз, заїжджаючи на СТО, проводити комплексну діагностику двигуна і його систем, тому що дуже часто причина витрати мастила криється зовсім не там, звідки ми її чекаємо.

НЕДОСТАТНЯ СТУПІНЬ ОЧИЩЕННЯ ВСМОКТУВАНОГО ПОВІТРЯ

Небезпека потрапляння у впускний колектор забрудненого повітря пов’язана не тільки із засміченням паливних форсунок на інжекторних двигунах або жиклерів карбюраторів. Дрібні абразивні частки, часом непомітні неозброєним оком, потрапляючи всередину циліндрів, стають причиною підвищеного зносу дзеркала внутрішньої поверхні циліндрів і поршневих кілець, що, в свою чергу, призводить до потрапляння масла в камеру згоряння.

Уникнути подібного досить просто. Правильно встановлений і своєчасно замінений повітряний фільтр, надійно з’єднані елементи впускного тракту не дозволять трапитися такої неприємності.

Але якщо вже з якихось причин подібне сталося, то без капремонту двигуна не обійтися.

НАДМІРНИЙ ТИСК КАРТЕРНИХ ГАЗІВ

У будь-якого двигуна, незалежно від його стану і року випуску, має місце явище прориву картерних газів. Це відбувається через те, що частина тиску, створюваного в камері згоряння, стравлюється в картер. З часом тиск в картері досягає величини, при якій масло починає продавлюватися в циліндри, зокрема через напрямні втулки клапанів. Крім того, при надлишковому тиску з картера евакуюється значний обсяг масляного туману, який через систему вентиляції клапана, при відсутності адсорбера, потрапляє у впускний колектор і далі в циліндри.

Причинами можуть служити зношені або залеглий (закоксовані) поршневі кільця, знос або задири поверхонь циліндрів, порушення геометрії циліндрів. Але це крайні випадки, що вимагають проведення капремонту. Часто подібне явище спостерігається при порушенні в роботі системи вентиляції картера.

НЕПОВНЕ ЗГОРЯННЯ ПАЛИВА

При порушенні в роботі паливної апаратури, системи запалювання або блоку управління двигуном і його датчиків, а також при несправності турбіни (якщо вона є) процес згоряння палива може бути порушений, або в циліндри буде надходити перезбагачена суміш. У такому випадку виникає ризик розчинення масляної плівки на стінках циліндрів і, відповідно, підвищеного тертя, що, в свою чергу, викликає підвищений знос елементів циліндро-поршневої групи. А ще незгорілі залишки палива можуть потрапити в картер двигуна, що призведе до розрідження масла і утворення відкладень, в тому числі і в масляних каналах. І знову гарантований підвищений знос.

Попередити виникнення подібної ситуації досить просто, особливо на машинах, не оснащених каталізатором. Всього лише потрібно регулярно проводити заміри токсичності вихлопу. Крім того, симптомами неповного згоряння служать почорнілі свічки і зниження характеристик двигуна. А у машин з системами бортової діагностики надлишок палива проявиться за показаннями лямбда-зонда (правда, для цього доведеться заїхати на станцію техобслуговування). До речі, для власників авто, оснащених каталітичним нейтралізатором, неповне згорання може піднести ще один дуже неприємну сюрприз: каталізатор буде перегріватися і передчасно вийде з ладу.

У будь-якому випадку ризик значно знижується при регулярному проведенні ТО.

НАДМІРНИЙ ТИСК МАСЛА

У силу різноманітних причин в системі змащення може виникати надмірний тиск масла, що неминуче призведе до його витікання через сальники і ущільнювачі двигуна, а також до продавлюванню всередину циліндрів. Причин безліч: несправність редукційного клапана, засмічення магістралей системи змащення, масло невідповідної (підвищеної) в’язкості тощо.

За винятком випадку із занадто густим маслом, всі інші причини можуть бути виявлені і усунені тільки фахівцями СТО.